Uroda

Poznaj swoją cerę

SiostryADiHD typ cery

Tyle mówi się o odpowiedniej pielęgnacji cery, o stosowaniu odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji i makijażu. Na opakowaniach widzimy napisy do cery mieszanej, suchej czy tłustej, ale czy potrafimy poprawnie stwierdzić nasz typ skóry?

Wiele dowiedziałam się o mojej cerze, gdy odwiedziłam salon Excellence Place, gdzie od jakiegoś czasu walczymy z moimi największymi wrogami – naczynkami i rumieniem. Wiele czerwonych pajączków zniknęło, a moja cera wraca do normalności. Moja siostra toczy tam walkę z zaskórnikami i również jest na wygranej pozycji.

Bardzo często stosowałyśmy te same kosmetyki, choć okazało się, że nasza cera jest zupełnie inna! Dlatego zadałam kilka pytać niesamowitej Karolinie z Excelence Place, abyście i Wy mogli poznać swoją cerę.

Jakie są typy cery?

Mamy kilka podstawowych rodzajów cery: normalna, sucha, tłusta oraz mieszana. Należy pamiętać, że występują również skóry, które są odwodnione, wrażliwe, starcze, naczyniowe czy trądzikowe. Występuje np. skóra mieszana naczyniowa. Takie połączenia najczęściej wymagają specjalistycznej pielęgnacji, ponieważ w warunkach domowych ciężko zapanować nad złożonością problemu. Warto wspomnieć również o tym, że cera może mieć różne wymagania wynikające np. z długotrwałego stresu, okresu ciąży czy w okresie nieodpowiedniego odżywiania.

Krótka charakterystyka niektórych typów skóry:

Skóra sucha –  jest cienka, szorstka, może być chropowata, czasem nawet łuszcząca się. Na skutek zmniejszonej produkcji łoju jest matowa. Skóra sucha to skóra o niskiej zawartości wody w naskórku. Najczęściej ma jasnoblady kolor. Osoby ze skórą suchą skarżą się uczucie ściągnięcia i mrowienia, czasem występuje świąd. Ten typ skóry źle reaguje na zmiany atmosferyczne czy niewłaściwą pielęgnację.

Skóra tłusta – podstawowym elementem wskazującym, że mamy do czynienia z tym typem skóry jest nadmierna aktywność gruczołów łojowych, co w konsekwencji doprowadza do rozszerzonych porów, zaskórników. Nadmierna produkcja sebum powoduje efekt błyszczenia i świecenia. Dodatkowo taka skóra ma szarawy koloryt, jest gruba. Często skóra tłusta predysponuje do rozwoju trądziku.

Skóra wrażliwa – to rodzaj skóry, który odznacza się zmniejszoną tolerancją na czynniki środowiskowe czy aplikowane na jej powierzchnię kosmetyki. Taka skóra jest bardzo delikatna, raczej sucha, łatwo ulega podrażnieniu.

Jak rozpoznać jaki mam typ cery?

W celu określenia typu skóry powinniśmy obserwować swoją skórę jak zachowuje się pod wpływem różnych czynników i w różnych sytuacjach. Jednym ze sposobów jest obserwacja jak reaguje skóra tuż po umyciu czy występuje uczucie ściągnięcia, szczypanie, pieczenie. W ciągu dnia należałoby się przyjrzeć, czy się świeci pod makijażem czy wręcz przeciwnie – pojawia się łuszczenie. Do tego warto się skupić na tym jak reaguje na zmiany, takie jak słońce, wiatr, klimatyzacja. Jeżeli jednak jest nam ciężko jednoznacznie określić typ skóry warto wybrać się do profesjonalnego gabinetu, gdzie na podstawie wnikliwego wywiadu, analizy skóry za pomocą dotyku, obserwacji lub też za pomocą specjalistycznego sprzętu specjaliści mogą określić typ oraz zaproponować odpowiednią pielęgnację skóry.

Która cera jest najmniej problematyczna?

Skóra normalna to taki typ, który nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Charakteryzuje się odpowiednim poziomem nawilżenia, jest odpowiednio jędrna, gładka, koloryt ujednolicony, na jej powierzchni nie pojawiają się żadne niedoskonałości czy rozszerzone naczynka. Skóra normalna występuje u większości dzieci.

Która cera wymaga natomiast najwięcej troski?

Do skór, która wymaga specjalistycznej pielęgnacji możemy zaliczyć skórę tłustą, dojrzałą, nadwrażliwą, naczyniową –  w takim przypadku trzeba zająć się odmłodzeniem, oczyszczeniem jej z niedoskonałości, zwęzić rozszerzone pory, zamknąć rozszerzone naczynia oraz odbudować barierę ochronną. By wyprowadzić taką skórę należy połączyć odpowiednią pielęgnację domową z profesjonalną. Trzeba liczyć się z tym, że w takim przypadku potrzeba czasu i cierpliwości, ponieważ problem jest na tyle złożony, że niektórych zabiegów nie można łączyć podczas jednej wizyty w gabinecie. Często zdarza się, że pacjentom jest ciężko zapanować nad cerą, gdy skóra jest tylko odwodniona czy zanieczyszczona, wówczas celowane zabiegi profesjonalne w szybkim czasie pomogą uporać się z problemem. Pamiętajmy, że odpowiednia pielęgnacja domowa, rozsądne odżywianie, redukcja stresu, stosowanie filtrów przeciwsłonecznych może w dużej mierze zapanować nad naszą skórą.

Czy istnieje coś takiego jak krem na każdy typ cery?

Na rynku pojawiają się kremy, które określane są jako te, które nadają się do każdego typu skóry. Taki produkt głównie opiera się na właściwościach nawilżających, co ważne jest w przypadku każdego typu skóry. Kosmetyk taki może posiadać również właściwości ochronne czy odżywcze. Taki produkt będzie odpowiedni w przypadku, gdy nasza skóra nie wymaga specjalistycznej pielęgnacji. Należy jednak pamiętać o tym, że skóra bardzo indywidualnie reaguje na składniki czynne zawarte w danym produkcie i może dojść do reakcji nadwrażliwości czy podrażnienia, dlatego bardzo ważne jest odpowiednie rozpoznanie typu skóry.

W jakim wieku pokazują się pierwsze objawy starzenia się skóry?

Po 25 roku życia zaczyna ubywać ok. 1,5% kolagenu w skórze, powoli zaczynają się pojawiać zmarszczki, a skóra zaczyna tracić swą gęstość. W przypadku nieodpowiedniego nawilżenia zaczynają pojawiać się suche linie, które mogą się utrwalić i wówczas pojawiają się pierwsze zmarszczki. Zmiany hormonalne również mają negatywny wpływ na skórę. Niedobór estrogenów wpływa na metabolizm komórek skóry, prowadząc do zmian elastyczności skóry oraz spadek wytwarzania kwasu hialuronowego. Warto zaznaczyć, że większość zmian skórnych związana ze starzeniem się skóry jest wywołana bezpośrednio przez czynniki zewnątrzpochodne, w tym promieniowanie ultrafioletowe – UV. Uważa się, że właściwa ochrona przeciwsłoneczna stosowana odpowiednio wcześnie, nawet gdy jesteśmy dziećmi, pozwoliłaby na zmniejszenie objawów starzenia się skóry nawet o 80%.

Karolina Chrobot

Karolina Chrobot

Pamiętajcie, z każdą cerą można sobie poradzić, tylko należy zastosować odpowiednie działania. Czasem wystarczy domowa pielęgnacja, przy złożonym problemie należy zgłosić się do specjalistów. My NA SZCZĘŚCIE lepiej nie mogłyśmy trafić –

You Might Also Like

1 Comment

  • Reply
    Michalinka
    16 maja 2017 at 21:11

    ja mam mieszana i sucha. Bardzo pomagaja emolienty eloderm z apteki. Kiedys ktos mi polecil i rzeczywiscie krem aktywny jest oblednie dobry.

  • Leave a Reply